BazoCast

Feliratkozom a BaZoCAST-re

Minden út Rómából vezet - vendég: Gasparetz András

Nem onnan indultunk, és sehova sem akartunk eljutni. Mint az eddig BazoCast céltalan bóklászás. Steve Jobs mesélte, hogy „Picassonak volt az a mondása, hogy a jó művészek utánoznak, a nagy művészek lopnak. És mi sosem szégyelltük ellopni a nagy ötleteteket. A Mac sikerének egyik titka, hogy zenészek, költők, festők, zoológusok, történészek dolgoztak rajta, akik egyben a világ legjobb számítógéptudósai voltak. Mindig megpróbáltak a technológia és a művészet kereszttüzében állni.” Minden út Rómából vezet, hiszen a Rómaik valahova el akartak jutni és építkeztek. A mi hordószónoklataink is eljuthatnak valamikor valahova.

Beszélgetőtárs: Gasparetz András. Szervezeti tapasztalatait különböző helyeken szerezte. Túl van nagyvállalati tapasztalatokon (TAURUS). Szoftverfejlesztőből elnökhelyettes lett számítástechnikai kisszövetkezetben. Felépített társaival egy informatikai Kft-t, amit nagy világcég akart felvásárolni. A MagiCom alapítójaként az informatikai szolgáltatásokra alapozta vállalkozását, melynek 18 évig az egyedüli ügyvezetője volt, ezt 2020-ban egy tervezett generációváltással átadta. Ma tulajdonosként a cég speciális ügyfeleivel foglalkozik. E mellett a MagiCom nagykövetként az AmCham karrier nagykövete és a HBLF Oktatási Műhely vezetője. Ezekben a szervezetekben elsődleges érdeklődése a gazdasági élet jó gyakorlatait bemutatni az oktatási rendszerekben. Maga is több egyetemen vesz részt az oktató munkában.

Hagyományos családmodellben él. 2 gyermeke már kirepült a családi házból. Otthoni munkákat DIY módon szívesen csinál. Funkciót tölt be a nemzetközi Kawasaki Vulcan Riders szervezet magyar chapterében,  szívesen motorozik és tölti idejét motoros társaival. Lelkes olvasója regényeknek és menedzsment könyveknek.

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

Irigykedés - Vendég: Stréer Valéria

Ha Lisszabonban nem tudom, hogy van a Museu Marinha, akkor előveszem a telefont és megmondja, hogy a gyalog huszonkét perc, taxival kilenc perc. Nem teljesen ingyen van, hiszen a telefonnak van havi költsége, de mégsem kerül pénzbe, hiszen az előfizetés mindenképpen ki lesz fizetve. Ha nem tudom, hogy mi a különbség a „systematic error”, a „random error” és a „cognitive bias”, akkor vagy megnézem a telefonomon, vagy száz dollárért veszek egy jó könyvet, vagy adok száz dollárt egy embernek, aki megmondja. Se a telefontársaság, se, a könyvesbolt, sem a tanár nem fizet nekem.

Valamikor úgy volt, hogy az kérdez, aki nem tud valamit, most viszont azt hallom, hogy annak fizetnek, aki kérdez. Irigylem a gyermekeim korosztályához tartozó tanácsadókat.


Beszélgetőtárs: Stréer Valéria, vezetői tanácsadó, coach, szupervizor és tréner. Coach tudását a Baracskai-Mérő Iskolában és a Károli Egyetem Pszichológia tanszékén alapozta meg. Munkamódszerét az üzleti szemlélet, reflektivitás, rendszerszemlélet és emberközpontúság jellemzi. Az általa vezetett folyamatokban ügyfelei tudatosabbá válnak, megerősödnek megoldás- és eredményorientált szemléletükben, egyéni felelősségvállalásukban. Egyéni coaching partnerei változás- és projektmenedzsmentet, stratégiai- és rendszerszemléletet, tudásbővítést és perspektívaváltást érintő célokkal keresik meg. Szupervizorként csoportos és egyéni folyamatokban a konfliktusok, stresszhelyzetek, elakadások feloldásában és az újra tervezés folyamatában kíséri ügyfeleit. Trénerként vezetők és csapataik képzésével foglalkozik. Az elmúlt 20 év felső- és középvezetői tapasztalatai a vállalati szférához kapcsolják. Rendszerszemléletét mérnöki tanulmányaival alapozta meg, majd a logisztika, ellátási lánc területén helyezkedett el. Fiatalon válhatott vezetővé és járta végig a ranglétrát, tanulásvágya, kíváncsisága, tettvágya vitte előre. Vezetőként fókuszában a változás- és projektmenedzsment és a fejlesztés volt. Jelen munkája egyben hivatása, ami feltölti. Kíváncsisága, tudásvágya, figyelme és humora partnereinek is energiát ad. A vidéki és városi élet szörföse. Hivatása a városi élethez, magánélete a vidéki, természetközeli élethez kapcsolja. Szabadidejét családjával, jóízű beszélgetésekkel, nevetéssel, olvasással, zenehallgatással, kertészkedéssel, faültetéssel szereti tölteni. Egyik kedvenc humoristája Sándor György, akinek számos gondolata közül az egyik kedvence: „Meggyőződésem, hogy jót tenne, ha a telefonjuktól és a tévétől is egy évre eltiltanák az embereket. (…) Ez a kütyü akarva-akaratlanul, kitölti az életünket. Az ember lefoglalja magát, és nem gondolkodik máson, a nagyobb összefüggéseken. Vannak benne jó dolgok is persze, de közben megeszi az „itt és most”-ot, és a másik szemébe nézést.”

Címszavakban: ki kinek fizet, nemtudás, tudás, tanácsadás, kérdezés művészete

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

Itt sem lehet félig - Vendég: dr. Dévai Tünde

A szemüveget viselők tanult emberek, hiszen sokat olvastak. Ki okosnak tűnik valamiben, az semmiben sem buta – nos, ez agy bődületes marhaság. Vagy mégsem az, hiszen megkönnyíti életünket. A halo effect (esélyem sincs lefordítani, hiszen angolul sem értem). A torzítás lényegét viszont értem. Mint minden más kognitív torzítás megértése nem jöhet össze bárkinek. Az orvos, a tanító és pap muszáj, hogy okos legyen. Jó lenne, de nem így van. Van jó orvos és van rossz orvos. Itt sem hisznek a féligkiműveltben.
Beszélgetőtárs: dr. Dévai Tünde radiológus. 12 évig dolgozott a SOTE Radiológiai Klinikán, majd a HIETE-n. Ezután a radiológusi szakma feladása nélkül kitérőt tett: a GE-nél dolgozott kapcsolattartóként, applikációs specialistaként. Ebben az időben végezte el az MBA-t. 2010 óta a Raditec Kft orvosigazgatója. A radiológia a hivatáson kívül az egyik hobbija. Élvezi az állandó kihívást, amit a szakma folyamatos fejlődése ad. A betegeknek való segítés boldoggá teszi. CT-MR specialista, fő területe a gasztroenterológia, a hasi-kismedencei szervek vizsgálata. A másik hobbija a sport. Gyerekkorában versenyszerűen úszott, az úszás szeretete megmaradt, a Balatont is többször átúszta, egyszer a 10 éves lányával. 10 éve kezdett el futni, amiből szerelem lett: a mozgás, a szabad levegő kikapcsolja, feltölti. A bakancslistáján szerepelt a maraton lefutása, amit 2014-ben teljesített. Ezután megszületett az unokája, a harmadik „hobbi”. A két hobbit ötvözte, számos félmaratont futott futóbabakocsival az unokájával. Miután a „baba kinőtt a babakocsiból”, a futást összekötötte a negyedik hobbival, az utazással: külföldi versenyeken vett részt. Az utóbbi időben a futás már tényleg csak hobbi, versenyek nélkül, és új szerelem is felbukkant a látóhatáron, a nordic walking.
Címszavakban: radiológia, sport, család

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

Zavar a hasonlóság - Vendég: Horváth Adrián

„Amott, – de mit folytassam? – oly egyformák /voltak valahogy a sokféle orcák,/hogy mondom a/müvészet rajongóját,/zavarta szinte már a hasonlóság.” (Illyés Gyula: A kacsalábonforgó vár)

Lehet, hogy túl sokszor láttuk a játékosokat. Lehet, hogy mindenki ugyanazt csinálja. Lehet, hogy az, amit mutatnak, az mindig ugyanaz. Lehet, hogy az, amit a kommentátor mond az is mindig ugyanaz.

Talán.

Kell-e valami különös, ahhoz, hogy valaki, vagy valami izgalmas legyen? Talán. Kell-e mindenkinek ott és akkor magához illő mester? Talán. Helenio Herrera, Carlo Ancelotti, Josep Guardiola, vagy bármelyik eredeti mester ott és akkor azoknak a játékosnak le tudta nyomni a torkán az elképzelést.

A mestert szinte már zavarja a hasonlóság.

Beszélgetőtárs: Horváth Adrián, aki több mint 20 éve foglalkozik oktatóként valamint vállalati tanácsadóként logisztikával és disztribúcióval a győri Széchenyi István Egyetem Logisztikai és Szállítmányozási Tanszékén. Szabadidejében sok sportot néz és sokat olvas, főleg a fociról és próbál párhuzamokat és analógiákat találni, amit a szakterületén is használhat..

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

Albérlet - Vendég: Zámbó Árpád

A lakásügynöknek három elvárást szoktam mondani. Legyen a budin és a konyhán ablak és a kávéház három liftmegállóra legyen. A kávéház távolságot a legutóbbi alkalommal eltoltam négyszáz méterrel arrább. Tucatnyi ügynökből egy tud kielégíteni. A vájt fülűek sokkal többet tudnak meg rólam, mint amennyit elmondtam. Hol tanulják a szakmát a lakásügynökök? Beszélgetőtárs: Zámbó Árpád MBA-t végzett közgazdász, ingatlanvagyon -értékelő és -közvetítő, aki első ingatlan tranzakcióját 22 évesen „csinálta”. Azóta dolgozott amerikai ingatlantanácsadó cégnél és most saját ingatlan vállalkozását és márkáját építi.

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

Nincsenek se szép boszorkányok, sem rút tündérek - Vendég: Magi Krisztina

Valamilyen kognitív torzítás szüleménye lehet az, ha a jó ronda, a rossz meg bájos. A mesékben, amiket felolvastak nekünk, vagy a bábszínházakba ahova cipeltek bennünket, a jót nem csak a bábszínész hangszínével, mondanivalójával, hanem a szépséggel is felruházták. Viszont a rosszat mindig a gorombaság és a csúfság is követte.

Gondolhatok a három leghíresebb boszorkányra a Macbethből, de akár Umberto Eco a Rútság történetét bemutató könyvére is. Kognitív sémáinkban – emlékeinkben – mindig a rútság a rosszal párosul.

Beszélgetőtárs: Magi Krisztina Mária bábszínész, drámapedagógus, a debreceni Vojtina Bábszínház művésze. A bábszínház nemcsak a munkája, hanem hivatása is. Szeret játszani gyerekeknek és gyerekekkel, fontosnak tartja az interaktív, közvetlen, cselekedtető, közösség teremtő és fejlesztő együttléteket azokban a játékokban melyeknek alkotója és részese.Hajdú-Bihar megyei kistelepülések gyermek bábcsoportjainak létrejöttét támogató programjában Krisztina mentorként vesz részt, és rendszeresen tartok bábpedagógiai képzéseken színpadi mozgást és bábmozgatási ismereteket.
A tánc egy másik szerelem az életében,ezért néhány hete komplex táncterápiai képzést végzett és jelenleg azon igyekszik, hogy ezt hol és hogyan tudja végezni.
Nyolc éve rendszeres önkéntes a Bátor Táborban, ahol krónikusan beteg gyerekek élményterápiás táboroztatását segíti, valamint két éve nekik gyűjtve adományt átúszta a Balatont.

Címszavakban: báb és drámapedagógia, hagyomány – újrateremtődés – újraértelmezés, közösség, színészet

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

„Nem kell nékem a kanász, Csak a felesége” - Vendég: Kurucz Attila

Gion Nándor regényéből tudom, hogy az állatokkal vándorlók között is voltak rangkülönbségek. A juhász és a pásztor valamivel nagyobb becsben voltak, mint a kanász. Talán ez tükrözi az ismeretlen poéta is, amikor azt mondja: „Nem kell nékem a kanász, Csak a felesége”. Nos, ezek a kanászok zeneszerzők is voltak. Sőt! Hangszerkészítők is. Olyan hangokat tudtak kiengedni, bicskával faragott furulyáikból, amit kottaismerő emberek le sem tudtak írni. Voltak olyan dobosok a törzsekben, akik utánozhatatlan latin vagy afrikai ritmusokat tudtak. Tudnánk még sorolni olyanokat, akik nem bírtak a hét szabad művészettel és mégis elvoltak. Mind többet gondolkodom azon a hamis nosztalgián, hogy bezzeg a régi időkben. Talán a régi időkben is ugyanúgy tombolt a „sekély tudás”, mint ma.

Beszélgetőtárs: Kurucz Attila, a hétköznapokban tanácsadó, közgazdász, a győri Széchenyi István Egyetem Vezetéstudományi és Marketing Tanszékét vezetője. Ünnepnapjain pedig népzenész, citeraoktató. Zenei érdeklődése hat évnyi alapfokú zongora tanulmányokat követően fordult a népzene irányába, és 1992 óta játszik citerán, 2010 óta népi brácsán/kontrán. Népzeneoktatói és művészeti munkája során édesanyjával és húgával (Kuruczné Borbély Márta, Kurucz Anikó) közösen építettek fel egy népzenei műhelyt Tápszentmiklóson, ahol generációk sora énekelhet és zenélhet mind a mai napig. Az eltelt 30 évben 16 iskoláskorú és 2 felnőtt csoport tanult és működött a kezei alatt, munkájukat a KÓTA rendszeresen arany, valamint 5 Arany Páva minősítéssel ismerte el. Attila alapító tagja az 1994-ben alakult Móva citerazenekarnak, amely fennállása alatt két hangzóanyagunk is megjelent (MÓVA 1998, Muzsikának szép a hangja 2000). Brácsásként a győrújfalui CSUTORA Hagyományápoló Egyesület kísérő zenekarában zenél, a Fertőszentmiklósi Rozmaring Hagyományőrző népdalkör művészeti vezetője és nyári népzenei táborokban rendszeresen oktat citerát.

Címszavakban: népművészet, népzene, citera, népi brácsa, hagyományok

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

Ne legyen muszáj azt látni, amit mutogatnak - Vendég: Tamás Borbála

A zágrábi Maksimir stadionban néhány percig azt néztem, hogy miként mozog Pepe labda nélkül. Hasonló történt a Népstadionban, amikor néhány percig azt néztem, hogy Ibrahimovic mennyit mozog labda nélkül. Ezt a labda- és szenzáció-hajhász kamera sosem fogja megmutatni, de
lehet, hogy nem is kell néhánymillió embernek ugyanazt látni. Pekingben, az Operában azt néztem, hogy a közönség mennyit iszik, nem voltam kíváncsi az énekesek álarcára. A bostoni kosárlabda csarnokban, valahol fenn az utolsó sorok egyikéből semmit sem néztem, hiszen a kosárlabdát sosem néztem távolabbról, mint a néhány első sor. Sokféle katarzist megélhetünk nézőként. Talán mégsem kellene tanítani azt, hogy mire figyeljünk és azt sem, hogy milyen olvasatot adjunk Kosztolányi Kulcs című novellájának.

Beszélgetőtárs: Tamás Borbála a fiatal festőművész, valamint mesteri, majd doktori fokozatot szerzett a Kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Pszichológia és Neveléstudományok karán, ahol jelenleg is tanít. A pszichológia területén fő kutatási témája a művészeti tapasztalat hatása a mentális folyamatokra, mint az észlelés, figyelem és preferencia amely a doktori disszertáció témáját is képezte. Hisz benne, hogy A Művészetpszichológia lehetőséget ad arra, hogy a művészet fogalmának meghatározása nélkül megismerjük azt, hogy mi a művészet az ember számára. Biológiai felépítettségünk hasonlósága ellenére is, mennyire különböző képpen tapasztalhatjuk és értelmezhetjük a minket körülvevő ingereket.

Borbála Fontosnak tartja az ember irracionalitásának jelentőségét elismerni, amely a problémákat – ugyanakkor a lehetőségeket és a megoldásokat is eredményezi.

Címszavakban: művészet, festészet, pszichológia, tudomány peremén, kiállítás, művészet-pszichológia

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

A tisztségnek szóló érdem - Vendég: Makra Zsigmond

Talán a legalkalmasabb szó a műhely, hiszen az azt sugallja, hogy a mester és tanítványai kimunkálnak valamit, amire más képtelen. A Labor sem teljesen téves. Ebben a szóban az a jó, hogy nem félelmetes a „földön kétlábon állóknak”, viszont az a baj vele, hogy kísérletezést sugall. A legváratlanabb szó a kolostor, amelyet Umberto Eco használ: „Mi sem hasonlít jobban egy kolostorhoz (amely félreeső tájakon épült, barbár és idegenajkú hordák veszik körül, a külvilággal nem törődő, saját gondolataiknak élő szerzetesek lakják), mint egy amerikai egyetem. Olykor a fejedelem magához hívat egy-egy szerzetest, megteszi tanácsosának, s követi megbízással Katájába küldi, ő pedig a zárdából egykedvűen kilép a világi életbe, s a hatalom embereként ugyanazzal az aszeptikus tökéllyel igyekszik kormányozni a világot, amellyel addig görög olvasmányait rendezgette.”
Az új születésénél a tér korlátozza a viselkedést, de a viselkedés is kinyújthatja, vagy zsugoríthatja a teret. Van valami a tér falaiban és az odabent dolgozók megnyilvánulásában, ami felhatalmazza őket arra, hogy higgyenek benne, az ő vizük nehezebb. Angol nyelvet tudó haverokkal kínlódunk a „honorific credit” megfejtésén. Talán a legkevésbé van távol a tisztségnek szóló érdem, de az is lehet, hogy nem. Mindegy minek nevezzük akár labor, akár műhely lehetetlen megfogalmazni azt, ami ott történik minden próbálkozás kézikönyvekkel, vagy más irományokkal fölösleges. De ha beszélgetünk, akkor talán halljuk a kimondatlan fogalmat.

Beszélgetőtárs: Makra Zsigmond villamosmérnök, MBA a menedzsment rendszerek kialakításának , működtetésének és fejlesztésének mestere. Több évtizede foglalkozik folyamat- és működésfejlesztéssel, agilis módszertanok bevezetésével és az ehhez kapcsolódó tanácsadással. Hisz benne, hogy az együttgondollkodás bármely vállalat számára hatékony eszköz.

Címszavakban: labor, műhely, tisztség, minőség, agilis módszertan, tudomány peremén, Umberto Eco

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

Az emelőkar mai kivitelezése Arkhimédész korában elképzelhetetlen volt. - Vendég: Holló Csaba

A következő korosztály az – nem ez lesz az első –, amelyiknek nincs kitől tanulnia a mikéntet. A vulgáris tudásokat (miként csinálni – jól csinálni) mindig az unokáinktól tanultuk. A szabad művészeteket (mit csinálni – jót csinálni) viszont a nagyszüleink nagyszüleinek legendáiból és az ógörög mesékből tanultuk. Minden korosztály jobb emelőket készített, mint az előző. Bő két évezreddel ezelőtt Arkhimédész megalkotta az emelőkar matekját. Galilei és Newton ezt-azt hozzátettek. Az emelőkar mai kivitelezése Arkhimédész korában elképzelhetetlen volt. A görögöktől származó állatmesék lényege nem változott kétezer éve. Ez a minimum, amit meg kell érteni. Ennek megértése után már nem zavar össze bennünket a költő szabadsága: „Jót s jól! Ebben áll a nagy titok.” (Kazinczy)

Beszélgetőtárs: Holló Csaba a láthatatlan kerékpárzár feltalálója. Jellemzően innovatív termékek értékesítésével és marketingjével foglalkozott különböző iparági területeken úgy, mint vegyipar, energiaipar, vagy gyógyszeripar.
Saját találmánya a láthatatlan kerékpárzár legutolsó prototípusa a Taipei Cycle d&i awards 2021 díjas termékek egyike. A „piacra lépés” színpada mellett, a lépcsőt keresve toporog.
www.lockinvisible.com

Címszavakban: szabad művészetek, innováció, találmány, kiállítás

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

Negyvenen – Vendég: Renfer Péter

Az antropológusok és a tapasztalat is az mondja, hogy negyven ember fér el egy törzsben. Ekkor még tudnak eleget egymásról. Ez egy adunk és kapunk játszma a hozzánk hasonló gondolkodású emberekkel. Könnyen tudnak egymásnak örömet és bánatot is adni. Ezek a csoportok mindig
hisznek valamiben – főleg abban, hogy így könnyebb a túlélés. A kortársak több törzsbe is tartozhatnak párhuzamosan, de ezt most hanyagoljuk el. „A vezető követői nem egyszerűen követik a vezetőt, hanem alig várják, hogy követhessék. A követők önként kell, hogy követők legyenek.” – írja Seth Godin Törzsek c. könyvében.

Most kicsit romantikusnak tűnik a sokak által híresztelt mondás: „a flow állapot inkább ösztökél, mint a néhány százalék jutalom”, de akár úgy is lehet. Más jeleket látok és a jel mindig jelent valamit. Túl nagy lárma. Túl sokan jelentik ki hogy munkájukba bele tudnak feletkezni. „Kis híján hagytam, hogy az értékelések és hozzászólások tönkretegyék a munkámat. Annyira rettegtem az egybehangzó névtelen véleményektől, hogy valósággal megbénultam. Hüllőagyunk, amely
azokkal az emberekkel van elfoglalva, akik kigúnyolnak bennünket a hátunk mögött, most is készenlétben állt, hogy felfigyeljen a kritikára…” – írja Seth Godin ’Ikarusz tévedése’ című könyvében. Mind gyakrabban figyelem a kritikákat.

Beszélgetőtárs: Renfer Péter mérnök gondolkodású, vállalkozó szellemű cégtulajdonos és családapa. Két dolog fontos neki igazán. Munkájával olyan projekteket gazdagítson, ami valóban javító értékkel bír, és hogy kollégái számára minőségi karriert biztosítson. Egyik sem mehet a másik kárára. Közel áll hozzá a skandináv metál, gitárján ereszti ki a mindennapi gőzt. Mostanában munkája miatt, Stockholm Budapest között ingázik rendszeresen.

Címszavakban: flow élmény, együttműködés, közösség, törzsi világ

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

A statisztika nem használt statisztikát

A hazai sportban két utolérhetetlen eredmény van. A VVK megnyerése fociban és a huszonöt BEK győzelem női pingpongban. A VVK-ban, a hatvanas években, senki sem videózott se a Manchester, se a Juventus, sem a Fradi. Az edzők sem gyűjtettek átláthatatlan adatmennyiséget és nem használtak neurális hálókat az adatfeldolgozásra. A pingpong BEK-ben se a prágai Start sem a Statisztika pingpongoslányok a hetvenes és nyolcvanas években nem használtak statisztikát. Most a világ bármely csücskébe bekukkantunk mindenki használ statisztikát. Akkor, statisztika nélkül is voltak elsők és utolsók, és most statisztikával is vannak elsők és utolsók.

Beszélgetőtárs: Prof. dr. Géczi Gábor, a Testnevelési Egyetem professzora, a Sportmenedzsment Tanszék vezetője. Az Újpesti Dózsa jégkorong kapusaként 1978-ban kezdte meg sportpályafutását és 23 éves koráig 44-szer tagja volt a magyar felnőtt válogatott csapatnak, valamint háromszor nyerte meg a magyar I. osztályú bajnokságot. Jelenleg a Magyar Jégkorong Szövetség stratégiai programvezetője

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

Tanítás 0.0

Semmi sem nehezebb, mint elkápráztatni a „takarítót“, aki a szútykos dolgaidat tisztába teszi! Megvan az a régi vicc, amikor a milliárdos találkozik az egykori számtantanárával? Ma már mindenből van 3.0, 4.0, és lesz ötpontnulla is, amivel valakit el lehet kápráztatni, valakit nem. Vannak akik abban hisznek, hogy kellene tanítás 0.0, avagy vissza a homo ludens-hez.

Beszélgetőtárs: Németh Charlie Andrást leginkább a világ sokrétű megismerése és különféle értelmezése érdekli. Élete során 7 országban élt, 14 oktatási intézmény padjában ült és útja a tolmácsolástól az üzleti életen át az IT-ig és a vadonban történő nyomolvasásig is elvitte ezidáig. Jelenleg egy stockholmi középiskolában tinédzserekkel birkózik naphosszat, gondolkodik a tudás és tanulás természetéről és az emberiség jövőjéről. Szeret emberekkel foglalkozni és segíteni nekik az útkeresésben.

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

Visszajönnek az ajtón

„Angoltanáruk, Szentkuthy Miklós író, műfordító teátrális gesztussal hajítja ki a hivatalos tankönyvet az ablakon, és helyette Shakespeare összes műveit alkalmazza segédanyagként az oktatásban.” – mesélte Sinkovits Imre saját történetét, amely jóval a Holt költők társasága című film előtt történt. Én is csináltam hasonló mutatványokat és dobtam ki az ablakon arra a tanításra nem illő könyveket. Korunk gondolkodóit elárasztotta az önbizalom. Bíznak benne, hogy mindenre van, vagy hamarosan lesz egyetlen megoldás és az teljesít, aki azt megtalálja.

Beszélgetőtárs: Mérő Lacival huszonöt évvel ezelőtt az Old Amsterdam sörözőben kezdődött a beszélgetés, amelynek egyik epizódja itt következik. Törzshelyeinket négyévente meguntunk és akkor átültünk máshova, amit majd később fogunk megunni. Hiába volt a kocsmákban gyakran záróra, mi sosem tudtunk semmilyen beszélgetést lezárni. Nekünk a beszélgetésnek nincs célja, tehát eredmény sem lehet. Nekünk a beszélgetés az valami, ami jó, ha van.

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

Jobb vagy rosszabb az okos

Nem mindegy, miként teszem fel a kérdést. Okos, vagy buta városban
szeretnél élni? Okos, vagy buta faluban szeretnél élni? Okos, vagy
buta vadonban szeretnél élni? Vannak más kombinációk is. Nem tudom és
nem is akarom tudni hányan válaszolnak így, vagy úgy. Itt és most csak
az érdekel, hogy miként értelmezed a kérdést. Az okos városban a
lakosokat kielégíti, ha tudják, mikor indul a következő busz. Ha az
okos Dalmát tengerparti faluban nincs buszjárat a falu egyik
borpincéjétől a másik konobáig, akkor mitől okos az a falu? Talán egy
buta faluban akarsz élni? Oda csak aludni járnál, amikor a konoba már
zárva van.

Beszélgetőtárs: Fábián Zoltán számára a kerékpár az eltérő nézőpontok
megismerését, a különböző szemléletek sokszor konfliktusokkal terhelt
találkozását adja. Zoltán szerint a kerékpár az emberi erőt
leghatékonyabban haladássá formáló eszköz, a kreativitás és a
folyamatos fejlesztés a velejárója. Tele bukásokkal, kudarcokkal és
zsákutcákkal. 40 éve aktívan bringázik. És persze a mozgást, a
szabadságot, a kikapcsolódást és az egészséget is jelenti.

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

Lehet séta közben is tanulni

Van-e bátorságunk a játékra alapozni a tudásgyarapodást? Van-e bátorságunk elhanyagolni a teljesítmény elvárását? Van-e bátorságunk a munkából kivonni a teljesítménykényszert? YouTube videók és audio podcast-ok lecserélhetik-e hivatalos tankönyveket? Az is lehet, hogy már a valóságban lecserélték és csak a vaskalapos bürokrata lelkű hagyományőrzők kapaszkodnak a múltba. Kétségtelen, hogy festeni és verset írni tudunk tankönyv nélkül is. Tudunk-e neurális hálót, vagy szennyvíztisztítót készíteni iskolai matek teljesítés nélkül? Talán igen? A videóról is úgy lehet tanulni, mint ahogy a görög filozófusok tanultak. Talán lehet séta közben is tanulni.

Beszélgetőtárs: Ilyés Gyula VI. Danos Judo és I. Danos Kempo mester.
Edzőként 6 különböző sportágban készített fel versenyzőket világversenyekre eredményesen. Kettlebell sportban kétszeres Világbajnok, háromszoros Európabajnok, Judoban az EB-n III., a VB, pedig V. és VII. helyezést ért el. Jelenleg versenyedzőként. edzőként, és mentális tanácsadóként (sport-coach) tevékenykedik, és világversenyeken érmeket nyert.

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

Nem tudhatjuk, hogy jó lenne tudni

A kitűnő diáknak mindenből ötös van. Bármennyi előre meghatározott adatot gyűjtünk, ugyanazt tudjuk meg róla. Ha arra a furcsaságra használnánk az adatbázist, amire nem határoztunk meg előre az adatot, akkor talán valamit meg is tudhatnak. Azt megtudni, hogy a jó diák egyetlen tornacipő márkához hűséges már izgalmas. Tömören mondva: csak az lehet izgalmas, ami nem unalmas – amire eddig nem figyeltünk.

 

Beszélgetőtárs: Konkol Attila, a műszaki tudomány kandidátusa, digitalizációs és adatelemzési projektek, szervezetek vezetője. Kezdetben alkalmazott fizikai kutatásokban, majd mobil távközlésben, az utóbbi időkben pedig geológusokkal, csillagászokkal együttműködve épít rendszereket, amelyekkel adat- és tény alapú döntéseket lehet támogatni.

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

Tanárok, akik nem tanítók

A művészek, tanárok, orvosok, edzők munkáját nem ellenőrizni kell, hanem nem szabad odaengedni bárkit. A nevelő tanár, vagy az edző, vagy a gyermekorvos tudása muszáj, hogy mester szinten legyen. Később már akár lehetnek szakértő szintű tanárok, akik nem tanítók. Az se baj, hogyha valakit végigkísérnek a mesterek és az se baj, ha valaki nem válik mesterré. A sportban és a művészetben igazán látványos a mestermunka.

 

Beszélgetőtárs: Felföldy Sándor MBA, korábbi magyar bajnok párbajtőrvívó, aki több mint 25 év értékesítési – és cégvezetői tapasztalattal rendelkezik, többször felépített – átalakított szervezeteket, képezte a dolgozókat, valamint oktatott felsőoktatási intézményekben.

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

Hoki, film és sör

Rendező: Jirí Menzel; író: Bohumil Hrabal. Kinek mi ugrik be először? Nekem a Sörgyári capriccio, utána a Szigorúan ellenőrzött vonatok és végül az Őfelsége pincére voltam. Nálam fordított a sorrend. Mindhárom filmet számtalanszor hajlandó vagyok megnézni. Amikor valamelyik cseh kisvárosi szállodában reggelizek és kinézek az ablakon, mindig elvarázsol az a sok kissrác, aki megy az iskolába és viszi az óriási hokibotot tudom, hogy kisebb, mint a fölnőtteké, de mégis nagyobbnak tűnik. Cseh sört sokat megittam, cseh hokimeccset és filmet sokat néztem. Most a cseh sörfőzőmester iskolára vagyok kíváncsi.

Beszélgetőtárs: dr. Kántor Sándor, a Magyar Sörgyártók Szövetségének igazgatója, vegyészmérnök, MBA. Pályáját az üzleti életben az FMCG szektor vezető vállalatának szakmai külkapcsolatok menedzsereként kezdte és az energiaipari, gyógyszeripari és mezőgazdasági termelés szabályozási területein folytatta. A magyar sörgyártás mellett részt vesz az European Brewing Convention és a World Brewing Alliance munkájában.

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

Tapasztalat vagy kézikönyvek

Ülök a cukrászdában és mellettem kígyózik a sor. Aki a hűtőszekrény alsó polcáról akar látni valamilyen süteményt az, beletolja a seggét az asztalomba. Ha megkívánom az a baj, ha undorít, akkor meg az a baj. A pult mögötti másfél-két négyzetméteren öt ügyetlen kislány szorgoskodik. A cukrászda üzemeltetését kitalálójának semmilyen tapasztalata sem lehetett erről a folyamatról. Ha valamilyen kézikönyvbe bele is nézett, akkor sem ragadhatott rá semmi, hiszen ő csak fukarkodni akar. Mindent „tudni”-nak a feltétele a megtapasztalás. Ahogy a cukrászda példa is mutatja fordítva nem érvényes. Nem minden megtapasztalás válik tudássá.

Beszélgetőtárs: Pásztory Zoltán 1999 óta foglalkozik tudásmenedzsmenttel. Közel nyolc évig irányította a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségnél (NAÜ) a Nukleáris TM Csoportot. Szamos TM projektekben vett részt, vagy irányított szerte a világban Kanadától Kínaig. Jó néhány NAÜ kiadvány megírásában vett részt, vagy irányította azok szerkesztését. Jelenleg a Nukleáris Hatóság TM rendszerének kiépítését segíti az Egyesült Arab Emirátusokban. A Hatóság 2021-ben megszerezte az ISO 30401 szabványnak való megfelelésről szóló minősítést.

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

Nem kell tudni tojást tojni ahhoz, hogy megérezd büdös-e (2. rész)

Tudhatja-e bárki, hogy rossz-e a focimeccsen a bíró? Ha most kihagyjuk a drukkereket, akinek csak a nekik húzó bíró a jó, akkor kiderül, hogy a semleges nagyközönségnek is van véleménye a bíróról. A sebészről, a színészről, a cipő pucolóról is szokott véleménye lenni a hozzánemértőknek. Vajon el tudjuk-e választani a mester-szintű tudást a kotnyeleskedéstől. Tiszta metafizika, de itt megpróbáljuk mentesíteni beszélgetésünket bármilyen filozófiától.

Beszélgetőtárs: Kaiser János a súlyemelés mestere, aki coachként az EB-re, VB-re és Olimpiára készülő sportolók mellett az üzleti életben is segít a célok elérésében.

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

Nem kell tudni tojást tojni ahhoz, hogy megérezd büdös-e (1. rész)

Tudhatja-e bárki, hogy rossz-e a focimeccsen a bíró? Ha most kihagyjuk a drukkereket, akinek csak a nekik húzó bíró a jó, akkor kiderül, hogy a semleges nagyközönségnek is van véleménye a bíróról. A sebészről, a színészről, a cipő pucolóról is szokott véleménye lenni a hozzánemértőknek. Vajon el tudjuk-e választani a mester-szintű tudást a kotnyeleskedéstől. Tiszta metafizika, de itt megpróbáljuk mentesíteni beszélgetésünket bármilyen filozófiától.

Beszélgetőtárs: Kaiser János a súlyemelés mestere, aki coachként az EB-re, VB-re és Olimpiára készülő sportolók mellett az üzleti életben is segít a célok elérésében.

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

BazoCast - Az érmének két oldala van, vagy három.

Sokan ki tudják számolni, hogy mi az esélye annak, hogy fej vagy írás. Ilyenkor szoktam megkérdezni, hogy mi az esélye annak, hogy a levegőben marad. Nos, az informális tanulásnak is – ahogy a konferenciáknak is – három oldala van. Mindenkit az érdekel, hogy mit visz haza a „hallagtó-tanuló”, de mégsem őket szűrjük a kapuban: te bejöhetsz, te meg nem. Az „előadó-tanítókat” szűrjük: neked fizetünk, neked nem, te meg jöhetsz előadni, ha fizetsz. A szűrést is lehet kezdő, haladó, szakértő, vagy mester szinten csinálni.

Beszélgetőtárs: Lambert Viktória, aki az élményalapú tanulás megtervezésének a mestere. 9 év konferencia program szerkesztés után a tanulási élményszerzést Kanada legnagyobb bankjainak egyikében folytatta. Dolgozott Magyaroszágon, Amerikában és jelenleg Torontóból csatlakozott hozzánk egy beszélgetés erejéig.

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

BazoCast - ... akkor most őt rühellné

Mi lett volna, ha Paula Pistihez ment volna? – 2. rész

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

BazoCast - Ha Paula Pistihez ment volna férjhez...

Van az embernek egy korszaka, amikor elfuserált életének megtalálja az okát. A kultikus Mézga család c. rajzfimben Paula meggyőződése, hogy Géza tette elviselhetetlenné életét. Talán majd egyszer Paula is megérti, hogy a „gézákat” egy közösség szüli meg és teszi elpusztíthatatlanná. Ha a közösségeknek nem kellene gáncsoskodó lény, akkor már ez a lény kihalt volna. Nekem is volt egy korszakom, amikor azt hittem, hogy tudom ki gáncsolt el. Most már azt is tudom, hogy ha nem „géza”, akkor „pisti” lett volna.

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

BaZoCAST - Kövérnek lenni (nem)jó

Se a kövér ember nem akar sovány lenni sem a sovány ember nem akar kövér lenni. Mindkét szélsőség karcsú akar lenni. Sosem hallottam, hogy egy karcsú ember sovány vagy kövér akart lenni. Ebből arra következtetek, hogy az egyetlen vágy karcsúnak lenni. Tehát aranyat ér az, aki karcsúsítani tud. „Értésükre akartam adni, hogy talán kissé túlbecsülik Nyugat-Európát, s hogy én a nyugat-európai műveltségtől közel se vagyok úgy elragadtatva, mint ők. De letettem szándékomról. Miért rontsam örömüket?” (Kosztolányi Dezső) Egyetlen kérdés van: túl- vagy alábecsüljük a vadnyugat soványító kúráját.

Beszélgetőtárs: Gurabi Attila, aki a Debreceni Egyetem Műszaki karán óraadó tanárként oktat a mérnök coach és coach képzéseken. A Kaizen Institute Hungary közreműködő munkatársa a termelés támogatását segítő Toyota termelési rendszer tanácsadóként, valamint 2007 óta üzleti coach (YIELD Kft. www.yield.hu ).

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

BaZoCAST - Négyszer-ötször inaskodtam

Vannak rövidéletű mesterségek. Próbáljuk megérteni azt, hogy vannak mesterségek, amelyek zavarják a betanítottakat. Könnyű lenne ezt a jelenséget ráfogni az eszközök változására. Vegyük a megértéshez vezető nehezebb utat. Az új eszközök megtalálják azokat a viselkedési mintákat, amelyeket csak a mesterek értettek meg. Ha azokat a betanítottakat cseréli le a gépesítés, amelyek, kérdőívvel estek neki a valóságban történt események gyakoriságának, akkor semmi baj. Ma még nem tudjuk, hogy ki lesz a mester, de azt sejtem, hogy a kognitív pszichológusok egy új szűz generációja. Azt sem tudhatjuk, hogy mi lesz a szerepe a mesternek, ha a gépesítés elég jó mintákat ad majd a piaci szereplők viselkedéséről.

Beszélgetőtárs: a debreceni pszichológia szakot végzett Mészáros József a kognitív tudományok mestere. A piackutatás szakterületén az inaskodást multiknál kezdte, majd 22 éve, a Cognative Kft. (www.cognative.hu) megalapítása óta saját vállalkozásában dolgozik.

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

BaZoCAST - Ahol életveszélyes a tehetségtelen

Az iskola úgy jó, ha az osztályban valaki tehetséges a számolásra, valaki a szavalásra, valaki a kötélre mászásra. Ezekben az iskolákban a számolás tanár nem mestere a mateknak, de a tornatár is csak fel tud mászni a kötélre. Itt jót tesz Pistikének, aki tud kötélre mászni, ha látja, hogy Lacika tud számolni, de nem tud kötélre mászni. A praxisban másként van. A lakatos műhelyben a mestert és az inasokat is zavarják a tehetségtelenek. Itt már nincs se szavalás se úszás, itt csak forgácsolás van. A mester csak azt akarja bevenni a műhelybe, aki tehetséges és gyorsan tanul. A tehetséges inasokat is zavarná egy balek.

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

BaZoCAST - Mesterségek utcái

A kisipar képes volt egyedi „testre-szabható” cuccokat gyártani, hiszen minden mester más mesterművet alkotott. A nagyipar lényege a tipizáció és standardizáció, ami meghozta a mesterek tipizálását is. A nagyiparban eleinte volt ilyen és olyan cipőt, biciklit vagy bútort gyártó. A globalizáció meghozta, hogy világszerte egyformák lettek a cipők, biciklik és bútorok, ami a mestereket lecserélte. Ha minden gyár egyforma, de legalábbis arra törekszik, akkor az ott dolgozók is egyformák kell, hogy legyenek. Ebből következik, hogy a képzés is azonos kell, hogy legyen. Eljutottunk odáig, hogy nincs mesterképzés, hanem mindenhol egyforma tanító, egyforma tananyaggal, egyforma szakembert igyekszik előállítani.

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

BaZoCAST - Máshol is vannak mesterek

A római és az első tokiói olimpiai játékokat bámulva megértettem, hogy vannak sporthatalmak és sportág mesterek. Van ahol sok mester van és van ahol kevés. Ahol kevés mester van ott vádaskodnak, hogy kevés van – bezzeg az óperencián túl milyen sok van. Ahol megszégyenítik azt a kevés mestert, ott előbb utóbb el fognak tűnni a mesterek. A mestertelen lesz a provincia, amely táplálja a zsenigyűlöletet. Sokat tanultam a római és az első tokiói olimpiai játékokat nézve.

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert

BaZoCAST - Mester-Inas

A szavaknak, amelyek valamit ábrázolnak is van életük. Megszületnek és meghalnak. Egyik rövidebb másik hosszabb életű. Van, amely kihal, van amelyiket kiütik. Van, amikor kihal a lámpagyújtogató fogalom is és a szó is. A munkás fogalom nem halt, de kihalt a szó. Megszületett az alkalmazott. Anyanyelvembe bevándorló vagyok, tehát másként, másokat és máshova mondom, olvasom és írom a szavakat. Így még nekem (se nékem, sem számomra) mindig többet mond a mester – inas, mint az alkalmazott 3 – alkalmazott 13.

Intró:
Eisemann Mihály – Holdvilágos Éjszakán (részlet)
Előadó: Liszi Melinda és Nagy Róbert